"Wino jak go przechowywać?' 0

„Wino jak go przechowywać?”

 

Dopływ powietrza zewnętrznego do regałów z winem jest niezbędny. W przeciwnym razie powietrze zatęchnie, a jego zapach może mieć niekorzystny wpływ na smak wina. Niewskazane są jednak przeciągi, gdyż sprawiają, iż temperatura, jest niestabilna. Najkorzystniejsze jest stosowanie wentylacji, a jeszcze lepiej, gdy może być ona sterowana. Regały powinny mieć odpowiednie odległości między leżniami aby nie hamować cyrkulacji wewnątrz pomieszczenia. Regały muszą mieć taką konstrukcję, aby leżakujące butelki nie zsunęły się na podłogę. Jest duża oferta Regałów drewnianych lub metalowych, podzielonych na przegrody mieszczące po kilka butelek. W wielu modelach oprócz kasetonów są także szuflady. Znajdziemy również szafki z elementów betonowych oraz „pojemniki” ceramiczne o różnej wielkości i kształcie, przeznaczone do wmurowania w ścianę. Takie masywne konstrukcje są bardzo stabilne, sprzyjają też zachowaniu stabilnej temperatury w piwnicy.

 

 

Warunki Przechowywania

Kolejność umieszczenia butelek nie może być przypadkowa. Ogólnie zaleca się, aby wina białe i różowe układane były najniżej , przy podłodze bowiem panuje tam niższa temperatura niż pod sufitem.
W ramach takiego podziału te butelki, które otworzymy w najbliższym czasie powinny być łatwo dostępne. Te zaś, które mają być
zostać z nami dłużej umieśćmy tak, aby nie było konieczności ich zdejmowania z regału . Wino bowiem lubi spokój.
Butelki powinny
być układane na regale tak, aby korek był zanurzony w trunku to zapewni szczelność zamknięcia.


Wino powinno być przechowywane w temperaturze
 od 9 do 14°C. W wyższej będzie dojrzewało zbyt szybko, niższa spowolni ten proces. W piwnicach temperatura jest dość stabilna i wystarczy termometr, by ją kontrolować. To bardzo ważne żeby zachowana była stała temperatura. Ogólnie przyjmuje się, że wino powinno być przechowywane w temperaturze od 9 do 14°C. Na prawdę jednak każdy gatunek wymaga innych warunków np. wina czerwone najlepiej leżakują w temperaturze od 15 do 18°C, natomiast wina musujące od 5 do 9°C.


W piwniczce na wino optymalna wilgotność powietrza
nie powinna być zbyt niska powoduje ona kurczenie się korka i przedostawanie powietrza do wnętrza butelki. Skutkuje to zmianą smaku wina, a nawet jego zepsuciem. Za duża wilgotność powoduje z kolei pojawienie się pleśni i pogorszenie jakości powietrza w piwnicy. Najprostszą metodą kontrolowania wilgotności jest powieszenie wilgotnościomierza. Drewniane regały akumulują część wilgoci drewno oddaje ją też gdy jest zbyt sucho dodatkowo można i postawić duże naczynie z wodą, gdy powietrze jest za suche lub rozsypać na podłodze piasek, gdy jest zbyt wilgotno.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl