Wiosenne porządki 0
Wiosenne porządki

„Wiosenne porządki”

Wiosna w ogrodzie to pracowity okres. To jak przyłożymy się do wykonywanych prac będzie widoczne przez cały rok. Rośliny będą bujnie rosły a drewniane wyposażenie takie jak, ławki i stoliki będą długo nas cieszyć schludnym wyglądem. Pierwszymi zabiegami, jakie musimy przeprowadzić, jest sprzątanie terenu wokół domu oraz przycinanie roślin. Jakie prace trzeba wykonać? Co można poprawić?

 

>>Przeczytaj: "Nieprzemijający urok drewna"

Wiosenne porządki: Zdejmowanie okryć

Kiedy minie okres mrozów, zdejmujemy okrycia, którymi jesienią zabezpieczyliśmy rośliny. Nie zwlekajmy z tym, cieplejsze wiosenne dni, szybko uaktywnią rośliny. Rozwijające się pod osłoną młode liście będą delikatne, więc nawet niewielki przymrozek może je uszkodzić. Rośliny najlepiej odkrywać w bezwietrzny, pochmurny i wilgotny dzień. Jeżeli jest sucho i świeci ostre słońce, łatwo o przypalenie listków, które już mogły się pojawić. Czasem trzeba wbić drewniany palik i podeprzeć roślinę albo poukładać na pergoli.   

 

Wiosenne porządki: Przycinanie

 

Cięcie krzewów owocowych i ozdobnych. Regularnie przycinane mają ładniejszy kształt, dobrze kwitną i dają obfity plon. Krzewy kwitnące wiosną i wczesnym latem na ubiegłorocznych pędach, przycinamy delikatnie. Usuwamy pędy zrakowaciałe, z łuszczącą się korą, suche, nadłamane, stare oraz te które rosną zbyt gęsto i wzajemnie się zacieniają. Krzewy, które kwitną później i wydają owoce na tegorocznych pędach, tniemy bardziej intensywnie. Dzięki temu wyrosną nowe silne pędy, na których rozwinie się wiele kwiatów.

 

 

Cięcie drzew. Usuwamy suche i połamane gałęzie. Tniemy je tuż za obrączką, czyli charakterystycznym zgrubieniem gałęzi u nasady jej połączenia z pniem lub konarem. Rany powstałe w tym miejscu szybciej się goją. Większe uszkodzenia w drzewie warto zabezpieczyć aby nie wdała się infekcja. W drzewkach owocowych, warto usunąć pędy które rosną zbyt blisko siebie, krzyżują się i wzajemnie zacieniają, oraz te, które rosną w kierunku wnętrza korony (gorzej oświetlone gałęzie rodzą drobniejsze i mniej smaczne owoce).

 

Cięcie żywopłotów. Młode żywopłoty skracamy o połowę przyrostu zeszłorocznego. Starsze żywopłoty tniemy intensywniej jeżeli są już rozwinięte do odpowiedniego poziomu, możemy przyciąć praktycznie całe zeszłoroczne przyrosty. Kompozycje żywopłotu może ładnie uzupełnić drewniana ławka. 

 

 

Wiosenne porządki :Trawnik

 

Rabaty. Wycinamy suche pędy drzew oraz roślin. Usuwamy części roślin, które za bardzo się rozprzestrzeniły i ograniczają dostęp światła innym sąsiadom. Możemy też zasadzić szczepki nowych roślin lub porozsadzać stare.

Trawnik. Grabimy go najlepiej ostrymi drucianymi grabiami, którymi łatwo usunąć suche źdźbła. Jeżeli darń jest gruba i przypomina filc, należy przeprowadzić wertykulacje , czyli pociąć ją dzięki temu trawa będzie lepiej rosła do korzeni będzie docierało więcej wody i składników odżywczych. Brzeg murawy wyrównujemy szpadlem. Dzięki temu trawnik będzie wyglądał schludnie.

 

Wiosenne porządki: Taras

 

Po zamieceniu drewniany taras myjemy ciepłą wodą z dodatkiem detergentu, na przykład płynu do mycia naczyń albo szarego mydła, a jeżeli plamy wniknęły głęboko – stosujemy preparat czyszczący do drewna. Tarasy drewniane olejowane co roku pokrywamy nową warstwą oleju do drewna. Co kilka lat impregnujemy podłogę tarasów z wapienia i piaskowca, a także z betonowych elementów.

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl