Wiosenne porządki 0

„Wiosenne porządki”

Wiosna w ogrodzie to pracowity okres. To jak przyłożymy się do wykonywanych prac będzie widoczne przez cały rok. Rośliny będą bujnie rosły a drewniane wyposażenie takie jak, ławki i stoliki będą długo nas cieszyć schludnym wyglądem. Pierwszymi zabiegami, jakie musimy przeprowadzić, jest sprzątanie terenu wokół domu oraz przycinanie roślin. Jakie prace trzeba wykonać? Co można poprawić?

 

 

>>Przeczytaj: "Nieprzemijający urok drewna"

 

 

Wiosenne porządki: Zdejmowanie okryć

 

Kiedy minie okres mrozów, zdejmujemy okrycia, którymi jesienią zabezpieczyliśmy rośliny. Nie zwlekajmy z tym, cieplejsze wiosenne dni, szybko uaktywnią rośliny. Rozwijające się pod osłoną młode liście będą delikatne, więc nawet niewielki przymrozek może je uszkodzić. Rośliny najlepiej odkrywać w bezwietrzny, pochmurny i wilgotny dzień. Jeżeli jest sucho i świeci ostre słońce, łatwo o przypalenie listków, które już mogły się pojawić. Czasem trzeba wbić drewniany palik i podeprzeć roślinę albo poukładać na pergoli.   

 

Wiosenne porządki: Przycinanie

 

Cięcie krzewów owocowych i ozdobnych. Regularnie przycinane mają ładniejszy kształt, dobrze kwitną i dają obfity plon. Krzewy kwitnące wiosną i wczesnym latem na ubiegłorocznych pędach, przycinamy delikatnie. Usuwamy pędy zrakowaciałe, z łuszczącą się korą, suche, nadłamane, stare oraz te które rosną zbyt gęsto i wzajemnie się zacieniają. Krzewy, które kwitną później i wydają owoce na tegorocznych pędach, tniemy bardziej intensywnie. Dzięki temu wyrosną nowe silne pędy, na których rozwinie się wiele kwiatów.

 

 

Cięcie drzew. Usuwamy suche i połamane gałęzie. Tniemy je tuż za obrączką, czyli charakterystycznym zgrubieniem gałęzi u nasady jej połączenia z pniem lub konarem. Rany powstałe w tym miejscu szybciej się goją. Większe uszkodzenia w drzewie warto zabezpieczyć aby nie wdała się infekcja. W drzewkach owocowych, warto usunąć pędy które rosną zbyt blisko siebie, krzyżują się i wzajemnie zacieniają, oraz te, które rosną w kierunku wnętrza korony (gorzej oświetlone gałęzie rodzą drobniejsze i mniej smaczne owoce).

 

Cięcie żywopłotów. Młode żywopłoty skracamy o połowę przyrostu zeszłorocznego. Starsze żywopłoty tniemy intensywniej jeżeli są już rozwinięte do odpowiedniego poziomu, możemy przyciąć praktycznie całe zeszłoroczne przyrosty. Kompozycje żywopłotu może ładnie uzupełnić drewniana ławka. 

 

 

Wiosenne porządki :Trawnik

 

Rabaty. Wycinamy suche pędy drzew oraz roślin. Usuwamy części roślin, które za bardzo się rozprzestrzeniły i ograniczają dostęp światła innym sąsiadom. Możemy też zasadzić szczepki nowych roślin lub porozsadzać stare.

Trawnik. Grabimy go najlepiej ostrymi drucianymi grabiami, którymi łatwo usunąć suche źdźbła. Jeżeli darń jest gruba i przypomina filc, należy przeprowadzić wertykulacje , czyli pociąć ją dzięki temu trawa będzie lepiej rosła do korzeni będzie docierało więcej wody i składników odżywczych. Brzeg murawy wyrównujemy szpadlem. Dzięki temu trawnik będzie wyglądał schludnie.

 

Wiosenne porządki: Taras

 

Po zamieceniu drewniany taras myjemy ciepłą wodą z dodatkiem detergentu, na przykład płynu do mycia naczyń albo szarego mydła, a jeżeli plamy wniknęły głęboko – stosujemy preparat czyszczący do drewna. Tarasy drewniane olejowane co roku pokrywamy nową warstwą oleju do drewna. Co kilka lat impregnujemy podłogę tarasów z wapienia i piaskowca, a także z betonowych elementów.

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Bestsellery
Ławka ogrodowa drewniana Ania
Ławka ogrodowa drewniana Ania
168,00 zł
szt.
Łóżko drewniane jednoosobowe Berno
Łóżko drewniane jednoosobowe Berno
387,80 zł
szt.
Łóżko drewniane dwuosobowe Paryż
Łóżko drewniane dwuosobowe Paryż
485,00 zł
szt.
Drewniany regał na wino Andora 56
Drewniany regał na wino Andora 56
136,00 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl