Jak odnowić meble ogrodowe? Kilka cennych porad. 1
Jak odnowić meble ogrodowe? Kilka cennych porad.

„Jak odnowić meble ogrodowe?Meble ogrodowe są stale narażone na działanie różnych czynników atmosferycznych. Szczególnie szkodliwe są: deszcz, śnieg oraz słońce. Wilgoć może spowodować porażenie drewna pleśnią lub grzybicą, a słońce prowadzi do zmiany barwy i powierzchniowej erozji, dlatego warto je konserwować przynajmniej raz na 2 lata.

Każdy mebel użytkowany na zewnątrz powinien być chroniony przed biokorozją, dlatego zanim pozostawimy ławki lub meble z palet na tarasie, zabezpieczmy je! Oto kilka porad:

 

Jak przygotować mebel do malowania?

 

Drewno przed konserwacją powinno być dobrze wysuszone, ponieważ preparat nie będzie się dobrze wchłaniał w wilgotne drewno. Jeżeli jednak musimy takie pomalować, w ostateczności możemy wybrać wodny środek ochronny lub chemię przeznaczoną do tego celu. Trzeba mieć na uwadze, że miękkie gatunki drewna wchłaniają więcej impregnatu i schną szybciej niż twarde.

 

 

 

>>Przeczytaj: "Nieprzemijający urok drewna"

 

Starą, zniszczoną warstwę farby lub drewno które uległo powierzchniowej erozji należy przeszlifować papierem ściernym lub wypiaskować. Po szlifowaniu należy usunąć pył, który zmniejsza przyczepność farby lub lakieru. Ubytki należy zaszpachować, a następnie przeszlifować te miejsca. Drewniane meble, taras i płot lub altany ogrodowe można impregnować, używając pędzla - ta prosta metoda jest polecana. Pędzlem wetrzemy preparat w drewno staranniej, nie pomijając szczelin. Najlepszy efekt uzyskuje się malując według ułożenia słojów. Trudno dostępne miejsca można dodatkowo olejować po pomalowaniu impregnatem.

 

 

 

Jaki impregnat do drewna wybrać?

 

W pracach przydomowych i w ogrodzie stosuje się przeważnie impregnaty dekoracyjne. Większość impregnatów zawiera pigmenty, więc pełnią też funkcję dekoracyjną. To preparaty, które jednocześnie zabezpieczają i poprawiają wygląd drewna, nadając mu atrakcyjny odcień. Producenci oferują szeroką paletę kolorów, zwykle drewnopodobnych. Dzięki temu prosty materiał z sosny czy topoli może zyskać barwę olchy, orzecha, dębu lub wenge. Widać przez nie strukturę drewna, przez co nie straci przez nie swojego uroku. Lakiery i lakierobejce dają zwykle efekt połyskliwy, lazury – matowy. Oleje to najbardziej klasyczny sposób jego zabezpieczania przed wilgocią.

 

>>Przeczytaj: "Wiosenne porządki"

 

 

Możesz także zastosować impregnat bezbarwny, jeżeli nie chcesz zmieniać koloru drewna. W zależności od rodzaju może być matowy lub błyszczący. Jeśli chcemy pomalować meble ogrodowe produktem bezbarwnym, warto upewnić się, czy zawiera on filtr UV. Do malowania desek tarasowych nie poleca się stosowania lakierów i bejc, bo szybko wycierają się pod stopami, co nie wpłynie pozytywnie na wygląd naszego tarasu. Za to są bardzo dobre do malowania mebli z miękkich gatunków drewna, np. mebli ze skrzynek albo palet, bo są zwykle wykonane z miękkiego drewna, a powłoka materiału lakierniczego je wzmocni.

Krótki opis popularnych preparatów do drewna.

 

Olej do drewna głęboko wnika w strukturę desek i chroni je przed czynnikami atmosferycznymi. Można użyć tego samego wyrobu do pokrycia mebli i desek na tarasie, gdy jest on do ogólnego zastosowania.

 

 Olejowanie drewna

 

Obecnie popularne są wodne produkty ochronne do drewna. Takie środki do konserwacji mebli są przyjazne dla środowiska, nie emitują drażniącego zapachu podczas malowania. Po preparaty wodne do konserwacji drewna warto sięgać w sytuacji, gdy nie jesteśmy pewni, czy drewno dobrze wyschło, albo pogoda na to nie pozwala. Wilgotne drewno ogranicza wchłanianie preparatów rozpuszczalnikowych. Wodne będą w takiej sytuacji lepszym wyborem, warto je zastosować obficie, żeby drewno mogło się nasycić.

 

 lakierowanie drewna

 

Do zabezpieczania drewna na zewnątrz domu można śmiało wykorzystać środki na bazie rozpuszczalników - podczas pracy na świeżym powietrzu praca z nimi nie jest tak uciążliwa. Głęboko penetrują drewno, czyli zabezpieczą je lepiej niż wodne. Warto wybrać je, gdy chcemy odnowić stare meble lub odnowić drewniane deski na tarasie. Jeżeli pomalowalibyśmy je produktem wodnym, mogłoby spuchnąć pod wpływem wilgoci.

Komentarze do wpisu (1)

11 października 2020

maluję Vidaronem to szlifowanie by usunąć wierzchni brud. Robię to za każdym razem, ale też się specjalnie do tego nie przykładam

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl